Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Florbal Sokolov slaví!!!

19.04.2021 | Tomáš Abrhám

Dne 19.dubna 2021 tomu bylo pět let, co jsme oficiálně založili spolek Florbal Sokolov. Z pohledu času to není ještě ani dekáda, ale například pro naše nejmenší to znamená prostup až třemi kategoriemi. Z mladších žáků máme dnes juniory, někteří ze starších žáků válí za muže a někteří muži už kariéru ukončili, což je vlastně i můj případ. 

Čas je neúprosný, ale také nám ukazuje, co vše se dá stihnout, přetvořit, rozvinout, vybrousit, když je do něho vložena touha, vůle, píle, chuť, vášeň, láska. 

Otáčím se nerad, mám pocit, že patlání se v minulosti, nebo budoucnosti, je jenom hra mysli, to florbalu a zážitku z něho nijak neprospěje. Já mám radši moment, kdy florbalka bouchne o parketu a děrovaný míček končí až za zády Honzy Klíchy, ten na mne mrkne a teskně zabručí, když je v rohu tělocvičny na 6.ZŠ mela mezi Soukupem a Moslerem,  jako by šlo v tu chvíli o život. Když mě brání Tesař s hokejkou dlouhou až do nebe a já se opravdu musím snažit. Když vystřelí Ladžon se zavřenýma očima pod víko, jako by snad mířil. Když za mne dejchá Stejskal se Šafránkem po promarněném sólu, nebo když mi servíroval Gasparik přihrávky na malém brankovišti jak na zlatém podnosu. To vše na jednom krátkém tréninku, v jedné malé tělocvičně. Pro tohle jsem to hrál a pro tohle dál trénuji. Ale.

Čas od času je dobré připomenout základní úspěchy, bilancovat a přemítat o možných směrech pro náš klub, pro naši mládež.

Pominu florbalovou dobu před spolkem, která by vydala na vlastní román. Sám jsem v tomto klubu přes 20 let a historek je nepočítaně. Bavme se ale o poslední pětiletce, která byla v celém vývoji sokolovského florbalu nejprogresivnější.

V klubu se postupně etablovali lidé, kteří opravdu chtějí něco dělat, což je zásadní premisa k lepším výsledkům. Jasně nastavená struktura s předsedou Petrem Gasparikem, manažerem a sekretářem Filipem Sivákem a jejich výkonným výborem. V herní složce jsem fungoval jako šéftrenér a Robert Pitoňák, nynější předseda a muž, který se postaral o raketový vzestup naší mládeže, nyní doplněn o manžele Vaňkovi, kteří se starají o naše nejmenší naděje a celkově pomáhají v chodu klubu. Plno dalších jmen by zajisté sneslo vyzdvižení, někteří přišli, jiní odešli. 

Pravidelně se účastníme nejprestižnějších turnajů na světě, jako je například Czech Open nebo Prague games a Gothia cup. Navázali jsme spolupráci s pražským Tatranem, kde se neustále učíme novým věcem a rozšiřujeme možnosti pro naše svěřence. Vyhráli jsme s mužským A týmem divizi, v dalším roce ovládli svou soutěž dorostenci, za připomenutí stojí určitě vítězství v anketách České unie sportu, v kategoriích trenéra, jednotlivce i kolektivu. Mezi legendy krajského sportu se zařadila naše zakladatelka Marie Brdová. 

To je jen malý výčet dílčích úspěchů, za ty největší přesto považuji hlavně stabilizaci mládeže a zkvalitnění trenérské posádky, stejně tak jako té manažerské. Sjednocení hodnot v celém klubu probíhalo postupně ale naléhavě. Odklon od výkonu k zábavě a vášni. Polemiku výher a proher necháváme až na dospělých. Jsme vstřícní k ostatním sportům, nenárokujeme si svěřence a podpoříme ambice v dalších sportech. Máme tu kluky a holky, co dělají i dva až tři sporty najednou, hrají v hudebce, nebo nejezdí na zápasy a jen trénují- hrají s přáteli. Jsme otevření a vítáme ty, co si chtějí hrát s námi.

Bilancování má vždy dvě stránky. Stále bojujeme s nedostatkem trenérů a vůbec lidí v zákulisí. Klub se zvětšuje a nám se nedaří kvalitně obsadit veškeré posty. Se sponzory pracujeme na pionýrské úrovni a to nás brzdí v rozletu. Dalším hlavním problémem je parametrová HALA, která stále není v našem městě k dispozici a my jsme tak nuceni pořádat ligové zápasy v okolních městech, trénovat po tělocvičnách s nedostačujícím prostorem a doufat, že se to jednou opravdu změní.  Doufat, že se Sokolov zařadí po bok takových měst, jako je Chodov, Cheb, Karlovy vary, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart, nebo třeba Kašperské hory, kde je hala samozřejmostí pro sporty, jako je florbal, házená nebo futsal. Slibem nezarmoutíš, říkám si po deseti letech různých projektů ze strany politiků, končících v závislosti na volebním období.  Ale snad se blýská na lepší časy. V  aktuální době je v řešení nová varianta sportovní haly pro Sokolov, nechme se tedy znovu překvapit.

Teď a tady se pomalu vracíme z doby temna, zpátky na parkety, jenž pro nás, znamenají svět. Více, než kdy jindy jsme si teď jistí, že florbal je sám o sobě jen sport, jen slovo. To my všichni mu dáváme smysl. Jednotlivci, týmy, spolky, kluby, organizace. Nevracíme se tedy ani tak k florbalu, jako sami k sobě, těšíme se na tréninky pro možnost se vidět a společně hrát, sdílet realitu tohoto sportu, realitu svých týmů a vztahů. Kdo z vás si vlastně stýská po boji a výsledcích? Já bych jen rád slyšel bouchnout tu florbalku o parketu…

Za Florbal Sokolov 

Tomáš Abrhám

 
SOKOLOV V REPRE
Kde nás najdete na internetu?
   
 
         RSS