Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Rozhovor s manažerem klubu

02.10.2019 | Matyáš Pitoňák

Nedávno nám začala nová sezóna a tak jsme vyzpovídali manažera klubu Mgr. Filipa Siváka ohledně momentální situace a očekávaných novinek v sezóně.

Máme za sebou dlouhé „hluché“ období co se florbalu týče, také jste se nemohl dočkat nové sezóny?

Stejně jak hráčům, tak i mně nekončí sezóna někdy koncem března či dubna. Hráči absolvují v květnu a červnu letní přípravu a já zas připravuji klub na novou sezónu. Již v červnu probíhají losovací aktivy soutěží (rozlosování soutěží pozn. red.) a do 20. 7. musí být zajištěny haly na novou sezónu. Takže já si přes léto od florbalu úplně neodpočal. Samozřejmě se zajišťují i tréninkové haly, probíhá komunikace s trenéry ohledně nastavení nové sezóny a letos jsem musel řešit i skomírající fanshop a vyúčtování dotací. 

A jak tedy hodnotíte začátek nové sezóny?

Za velký úspěch považuji setrvání v Komplexním programu podpory (dříve program podpory PP3) od Českého florbalu (dříve Česká florbalová unie pozn. red.). V programu jsme již třetím rokem a přinesl nám opravdu mnoho zkušeností a částečně i finanční zajištění.

V čem Komplexní program podpory spočívá?

Je to zcela něco unikátní ho, v žádném sportu nikde na světě nic podobného nenajdete. V prvním ročníku bylo do programu vybráno z celé republiky 28 klubů, mezi kterými byl i náš klub, o rok později asi 32 a letos již cca 75 klubů napříč ČR. V programu se setkávají manažeři daných klubů několikrát do roka a sdílejí své zkušenosti. Což je něco nepředstavitelného, že konkurenční kluby si navzájem otevírají „kuchyni“ a radí se. Zkuste si to představit třeba v hokeji či fotbale.

Takže si máme Komplexní program podpory představit jako několik konferencí do roka?

To zas ne, jsou dvě dvoudenní konference všech manažerů, ale zároveň probíhají v průběhu sezóny 3 individuální schůzky se zaměstnanci Českého florbalu, dále probíhají tři vlny workshopů po celé ČR na různá témata, kde manažeři jsou jako posluchači či přímo přednášející. Dále se konají stáže, kdy se manažeři navštěvují navzájem v klubech a probírají, jak odlišně řeší stejné věci v klubu.

Ono se to nezdá, ale i velké kluby se mohou od malých něco přiučit, velké kluby zas malým mohou vysvětlit, jak daný problém dříve řešily ony a „zavřít“ malým klubům nějaké slepé uličky, kudy se pouštět nemají. Ale pořád nejde o kopírování, ale pouze sdílení know-how, to co nefungovalo např. v Hranicích, může fungovat v Sokolově a naopak. A kupodivu se často stane, že velké kluby řeší stejné problémy jako kluby malé, jen v jiném rozsahu. Zaměstnanci Českého florbalu nám zas dokážou poradit ohledně právních věcí v chodu klubu či porovnat zralost našeho rozpočtu se srovnatelnými kluby v ČR.

Na začátku jste zmínil skomírající fanshop, co se tedy změní?

Fanshop je naše Achillova pata a omlouvám se našim členům za jeho momentální nefunkčnost. Nicméně řešíme, že máme tři různé dodavatele a to není zcela transparentní, navíc člověk, který ho od ledna řešil, ho nadále kvůli své práci vykonávat nemůže. Sehnali jste tedy proto nového člověka a teď probíhá analýza momentální stavu, abychom mohli fanshop v nejbližší době opět rozjet. Důležitá bude i jeho implementace do nového vzhledu našich webových stránek.

Florbal Sokolov bude mít nové webové stránky?

Řekněme si to na rovinu, náš web není momentálně v dobré kondici a spousta věcí na něm nefunguje tak jak má, nebo nefunguje vůbec. Takže se vedení klubu rozhodlo s tím něco udělat. Dlouhodobě nebyl nikdo, kdo by to udělal. Nyní toho člověka máme a budeme to v nejbližší době intenzivně řešit, avšak musí ještě proběhnout jednání s nynějším provozovatelem naší domény.

Máte pro členy klubu nějaké další podobné novinky?

Mám jednu obrovskou, která velmi změní celkový chod klubu, a troufám si říct, že to bude největší posun od začátku florbalu v Sokolově. A to nemyslím založení Florbal Sokolov z.s., ale úplné začátky pod paní Marií Brdovou před cca 20 lety.

Na co se tedy můžeme těšit?

Výkonný výbor klubu rozhodl o zakoupení webového rozhraní známého jako „Členská sekce“.  

Přiznám se, že vůbec nevím, co si pod tím představit a členové klubu určitě také ne, nebo aspoň většina z nich. Přibližte nám to prosím.

Zjednodušeně řečeno se jedná o klubový intranet, do kterého každý náš člen a zákonný zástupce nezletilého člena bude mít přihlašovací údaje. Trenéři zde budou vést docházku, informace ohledně tréninků, výjezdů na utkání, soustředění apod. Informace se budou předávat do skupin dle kategorií či konkrétním jednotlivcům, hráči se budou z tréninků omlouvat přes systém, zároveň se budou generovat a párovat platby členských příspěvků apod. Jinými slovy odpadnou veškeré komunikační facebookové, whatsappové skupiny apod. Dále odpadne takřka veškerá papírová agenda kolem hráčů, jelikož lékařské prohlídky budou členové nahrávat do systému, v případě soustředění dané souhlasy vyplní zákonní zástupci či hráči v Členské sekci, nahrají tam i lékařský posudek. Noví členové nebudou již vyplňovat papírové přihlášky do klubu, ale pouze elektronické. Mimochodem nezávisle na tom probíhá zároveň i elektronizace přihlášek do Českého florbalu. Těch možností je tam opravdu spousta. Smyslem zavedení je snížení administrativy a lepší komunikaci v rámci klubu, která zároveň bude probíhat na bezpečnější platformě. Upřímně né vždy probíhala v minulosti komunikace v rámci klubu ideálně. Do budoucna bychom chtěli členskou sekci mít i jako mobilní aplikaci.

Tak to je opravdu velká inovace. Budeme se těšit a posuneme se dále.  Jak vnímáte herní začátek sezóny. Mužům se zatím moc nedaří.

To je pravda, nicméně to není otázka přímo na mě. Já se o herní výsledky v klubu nezajímám, to je práce šéftrenérů, moje práce je chod klubu a s tím spojené náležitosti. Ale obecně bych nehodnotil sezónu po třech odehraných kolech. Důležité je zapracování nových hráčů do A-týmu.

Šeftrenérů? Myslel jsem, že má klub pouze jednoho?

Hlavním šéftrenérem klubu je Tomáš Abrhám, šéftrenérem mládeže, myšleno od kategorie starších žáků níže, je Robert Pitoňák. Tomáš zaštiťuje kategorie od dorostu výše. Ale samozřejmě mezi oběma šéftrenéry probíhá neustálá komunikace ohledně nastavení tréninkových jednotek, sportovní vize klubu apod.

Když už jsme narazili na A-tým, proslýchá se, že nějaké hráčské opory skončily, jak tomu tedy je?

Je pravda, že Petr Gasparik se rozhodl ukončit hráčskou kariéru, avšak přislíbil, že v případě potřeby je schopný znovu skočit na palubovku a pár šibenic ještě vymést. Jako předseda funguje i nadále. Šéftrenér Tomáš Abrhám přislíbil účast na domácích zápasech A-týmu a matador Pavel Izakovič, v posledních letech hrající za B-tým, taktéž ukončil hráčskou kariéru po 21 odehraných sezónách, ale v tomto případě mám přislíbenou jeho výpomoc na jednom turnaji za B-tým a doufám, že mu florbal bude natolik chybět, že ten turnaj v sezóně nebude jen jeden.

Co vnímáte jako priority v následující sezóně?

Rozhodně udržení dosavadních trenérů, nárůst jejich odměn, zavedení Členské sekce, kontinuální práce na ženské složce klubu, začlenění dalších osob do vedení či výpomoci v klubu, restart fanshopu a obnova webových stránek. Od únoru máme v pronájmu kancelář na Starém náměstí, avšak z finančních důvodů není zatím plně vybavena, chybí základní vybavení jako např. židle, takže i zde je potřeba ještě hodně zapracovat.  Nikoli prioritou, ale spíš takovým snem je oprášit nápad akce s vodním florbalem na jezeře Michal pro naše členy. Již máme plány na stavbu hřiště na vodě, avšak zatím nebyl čas na realizaci, idea je takto zakončit právě začínající sezónu, ale zda se to povede, nyní nedokážu říci.

Ženská složka klubu?

Ano, od letošního ledna máme jeden trénink týdně pouze pro dívky, v letošní sezóně bychom s postupně tvořeným týmem dorostenek chtěli odehrát několik turnajů v regionu a příští sezónu přihlásit do soutěže dívčí družstvo. Na tom dlouhodobě pracuje trenér Luděk Lejba. 

Dále jste zmínil výpomoc v klubu, co tím máte konkrétně na mysli?

Dlouhodobě vítáme každého, kdo má zájem na rozvoji našeho klubu a dokáže s ním pomoci, ať už je to v oblasti webu, administrace, správy facebooku, instagramu, pořadatelství, trénování, psaní reportů ze zápasů… těch oblastí, kde potřebujeme vypomoci je opravdu hodně a budeme rádi za každý podnět ke spolupráci. Tímto bych chtěl všechny potencionální pomocníky z řad členů i nečlenů oslovit, ať se rozhodně neváhají v případě zájmu ozvat.

 Kolik trenérů nyní v klubu působí?

K dispozici máme 10 licencovaných trenérů, z nichž je 9 aktivních. Pět z nich má licenci D, tři licenci C a jeden nyní dokončuje studium trenérské licence B. Zároveň začleňujeme další dva asistenty, kteří jsou zatím nelicencovaní.

Působíte ve florbale ještě jinak než jako manažer, např. trenér?

Zatím stále nastupuji za naše B-mužstvo jako hráč. Letos budu v družstvu nejstarší, i proto mě velmi mrzí konec Pavla Izakoviče. Navíc mi pomalu dochází síly, částečně k tomu pomohly i tři operace kolene, avšak rád bych dohrál ještě letošní celou sezónu, pak uvidíme. Na pozici trenéra ani rozhodčího jsem se nikdy neviděl a tudíž jsem o to ani neusiloval. Nicméně působím v regionálním výkonném výboru za Plzeňský a Karlovarský kraj jako předseda komise marketingu a medializace a od letošní sezóny nově i jako předseda disciplinární komise regionu. Avšak to neberu jako svůj úspěch, ale spíše potřebu klubu mít na dané pozici svého člověka a moci zasahovat do dění v regionu. Myslím si, že do rozvoje regionu by se měly zapojovat hlavně velké kluby a upřímně řečeno my jím, minimálně v rámci našeho kraje, určitě jsme.

Co vnímáte jako největší překážku v dalším rozvoji klubu?

Nedostatek sponzorů a zejména již letitý evergreen v podobě absence rozměrové haly v Sokolově, kdy domácí utkání starších žáků, dorostenců, juniorů, mužů B a mužů A pořádáme ve Františkových Lázních na základní škole. S tím částečně souvisí i nedostatek sponzorů, jelikož když jim nabídnete prezentaci své firmy ve Františkových Lázních místo v Sokolově, tak na to kupodivu moc neslyší.

Děkuji vám za rozhovor a přeji mnoho zdarů ve vaší práci v klubu.

Děkuji a pevně věřím, že společnými silami posuneme náš klub ještě dále. Během každodenní práce si člověk běžně neuvědomuje, že se někam posouvá, a že je za ním vidět spousta práce. Ale když se zastavím a ohlédnu se 3,5 roku zpět, kdy jsme zakládali s kolegy z výkonného výboru nynější zapsaný spolek Florbal Sokolov, tak ten posun je opravdu velký, ať už v nárůstu počtu trenérů, kategorií, hráčů, financí apod. A přirozeně to není jen moje zásluha, ale zásluha všech lidí, kteří se podílejí na zabezpečení chodu klubu, ať už z pozice vedení klubu, trenérů, pořadatelů, hráčů či jejich rodičů. A všem těmto lidem tímto velmi děkuji.  

 
CELOROČNÍ NÁBOR
Přijímáme chlapce a dívky již od 5 let. Více ZDE.
 
TJ Baník Sokolov - kontakt: klub@florbalsokolov.cz RSS