Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Radost nebo body? Mužské Áčko na konci cesty...

30.03.2017 | Tomáš Abrhám

Nejdřív jsem chtěl nějak rozumně a strukturovaně zhodnotit sezónu. V hlavě si to sumíruji celý týden, nic složitého, jednoduchá matematika, ale pak si říkám, jestli to má vůbec nějaký hodnotný přínos. Nechci totiž tímto článkem jen oficiálně uzavřít sezónu, rád bych Vám ukázal trošku jiný úhel pohledu. On ten sport je totiž vcelku jednoduchý, pro jednoho jsou důležitá čísla, pro druhého pocity a třetímu je to tak nějak jedno. Já jsem bohužel jak hráč, tak trenér v jednom celku a pořád v sobě svádím vnitřní boj. Chci být dobrý hráč, chci být dobrý trenér, chci úspěch týmu v číslech, zároveň radost ze hry. To se dost často nedá skloubit.


Letos jsme uspěli, udrželi jsme divizi a můžeme se věnovat přípravě na další sezónu. Dosáhli jsme průměru, z 22 zápasů jsme vyhráli 11. Máme kladné skóre a minimum vyloučení. Pro někoho je průměr neakceptovatelný, pro mne zadostiučiněním. Před sezonou jsem věřil v boj o bednu, ale nakonec jsem rád, že jsme se vyhnuli kalkulacím o sestupu.

Důležitější pohled na věc je otázka radosti. Tenhle náš sport vás prostě musí bavit, jinak u něj dlouho nevydržíte, ne na celostátní úrovni. Ono jezdit dlouhé výjezdy na celý víkend, utrácet za ubytování své kapesné, brát si dovolenou v práci, nebo přehazovat směny, to nezvládne každý. Dříve jsme ještě k tomu sem tam dostávali nadílku od soupeře, ale touhle fází už jsme si prošli. Letos znovu jako loni přivážíme body i z nepříjemného severu.

Tento rok jsem s radostí bojoval více, než kdy jindy. Pro mě je tenhle pocit ve florbale stěžejní, drží mě v tempu. Hodně se upírám k týmové myšlence, všechny ty strasti si schovávám do jejího pláště. Strach z neúspěchu, problémy s fyzičkou, bolest, nedostatek tréninků, absence radosti. To vše se dá zvládnout, pokud hrajete v týmu. A to já hraji. 
Moje sezona byla zcela jistě divná. Nejdřív jsem musel koketovat s myšlenkou na vyšší ligu, svým způsobem lákavé nabídky, jsem ale odmítl a věnoval se své letité práci tady v Sokolově. Přišla má svatební cesta, nucená absence, pak série zranění, které se mnou dost zamávaly. Forma rozhodně neodpovídala mým cílům. 
Už nejsem nejmladší, v týmu jsem vlastně nejstarší a všechno mě daleko více bolí, pomalu mi dochází jak se cítil Pavel Izi Izakovič poslední sezóny v Áčku. S tou bolestí fyzickou, s tou se nějak vyrovnám, horší je ale ten svíravý pocit v hlavě, když musíte čelit lidské rozmanitosti. Když si vzpomenu na zápas v Ústí, na tu aroganci a posměch, na zápas v Lovosicích, kde věčně trpí váš kodex sportovce, na mlaďase z Plzně co si na mě vyléčil ego a já pak nehrál další tři týdny, tohle už v mých letech nesnáším dobře.

Ale přijdou i zápasy, které dají víc, než jen radost ze hry. Když Vám soupeř na konci prohraného zápasu v Liberci třese rukou a upřímně chválí tu levou šibenici, nebo když Vás někdo mačká jak citron celé tři třetiny, vy jen odoláváte a odkrajujete dlouhé minuty pro dobrý výsledek, vidíte tu pokoru a respekt k soupeři, když přijde na děkovačku publiku. Tou jsou momenty, jenž nejsou časté, o to víc mi ale utkví v paměti.

No a pak jsou tu vaši koně. Ne všichni tomu dají všechno. Ne každý je vzor sportovce, tréninkové objemy mnohdy nesplňují ani normy hobby hráče, ale stačí tři- čtyři, co to myslí vážně a je hned o co hrát. Když zjistíte, že váš kapitán nemá ani ponětí o tom jak skončil v celkové tabulce kanadského bodování ( velmi slušné 13. místo), když vidíte, jak celý tým maká jako jeden, když křídla dobíhají hasit až do vlastního brankoviště, obránci se vrhají do střel a brankář likviduje jeden nájezd za druhým, to je radost.

Nerad jmenuji a zbytečně vyzdvihuji jednotlivce, ne každý má totiž palici na to s tím nakládat. Ale tento můj článek je beztak spíše souhrn osobních výlevů, než rozbor statistik. Proto mohu v tomto případě udělat výjimku, on si to Vojda zaslouží ..
Letošní sezónu vlítl do mužů jako uragán junior Jakub Vojáček, pro mě souhrn toho kladného, co si z uplynulého roku odnáším. Velice komplexní hráč, kterého oceňuji především za stoprocentní přístup ke sportu. Maximum tréninků, spousta práce navíc v posilovně i mimo ní, zájem, morálka. V podstatě to, co by měl být standard pro každého hráče. Jeho nešťastný zdravotní kolaps z vyčerpání v závěru sezóny hovoří za vše. Osobní výkony byly stabilní a bodový přínos pro tým patrný, za 20 zápasů 25 bodů. Pokud chlapec neusne na vavřínech, pak má před sebou rozhodně zajímavou sportovní budoucnost.

A jaké jsou plány do další sezony? 
Čeká nás pár přípravných turnajů, tradiční soustředění v Tachově, pár příchodů, nejspíš i pár odchodů. Zatím mám na papíře solidní vyztužení naší soupisky, jména však raději ponecháme v tajnosti, dokud to nebude oficiální. Popravdě z toho mám smíšené pocity, pro mne v roli trenéra to bude velká výzva. Začlenit velké osobnosti do malého fungujícího týmu je vždy těžké, ale pro úspěch je nutno konat. Hráčská konkurence je v mých očích vždy tím hlavním motorem pro poctivé výkony, to nám tady v Sokolově zatím neustále chybí. Blýská se tedy na lepší časy? Pokud se zlepší tréninková docházka, potom rozhodně můžeme taktizovat. Postup z divize je otázkou stabilních týmových výkonů, ty jak známo pochází nejen z kvalitních tréninků a široké soupisky ( konkurence), ale také v první řadě z týmové myšlenky.

Na konec mi nezbývá než poděkovat všem mým svěřencům za jakýkoliv projev snahy, za odmakané zápasy, krásné prohry s Děčínem, úžasně jednoznačné výhry s Libercem, zvládnuté obě derby s Chebem, domácí lahůdky s Plzeňskými celky, přejetí Domažlic v obou kláních, za odtrénované hodiny a slušnou, konečnou osmou, pozici v tabulce divize. Díky kluci.

Všem co nás podporujete při domácích zápasech v hale, nebo u on-line přenosů, též mnohé díky. 


Za FLORBAL SOKOLOV - T.Abrhám

 
Nejbližší utkání
Aktuální články
Letní příprava je za dveřmi

V sekci "letní příprava" naleznete tréninkové časy jednotlivých kategorií. 

 
Tréninky během jarních prázdnin

Během jarních prázdnin, tj. v týdnu od 18.2.2019, se uskuteční pouze žlutě podbarvené tréninky. 

 
Tréninky během pololetních prázdnin

Z důvodu pololetních prázdnin se v pátek 1.2.2019 neuskuteční trénink na gymnáziu, tréninky na "šestce" se konají.

 
Ligový turnaj st. žáků ve Štáhlavech
 
Nabídka campů o letních prázdninách v Tatranu
 
Soustředění mládeže
 
Superliga v Plzni
 
Tour de Club
 
Prodej skladových věcí fanshopu
 
KLUBOVÉ FOCENÍ
 
 
TJ Baník Sokolov - kontakt: klub@florbalsokolov.cz RSS