Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Je to o hlavě - zamyšlení T. Abrháma

16.01.2017 | Tomáš Abrhám

Minulý týden jsem se zúčastnil přednášky PhDr. Mariána Jelínka, hokejového trenéra a psychologa, bývalého osobního trenéra J.Jágra, na téma mentální koučink mládeže ve sportu.

Nerad bych sáhodlouze popisoval všechny myšlenky, které na přednášce zazněly, nemělo by to valný význam. Rád bych ale shrnul to podstatné z mého pohledu, hlavní aspekty a zajímavé postoje vůči dnešní metodice ve sportu u nás.

Určitě znáte frázi : ,, Všechno je to jen o hlavě. “ U nás sportovců se to používá dost často, avšak mnohdy ani nevíme, jaký význam tato slova mohou mít. ,, Dej do toho srdíčko, musíte jen chtít, tou hrou se musíš bavit, nezáleží na gólech. “ Používáme mnohé klišé, abychom maskovali špatnou psychologickou přípravu svěřenců, stejně tak tu svoji. Ale co když na těchto frázích je daleko víc?

Úspěch ve sportu není založený jen na fyzických a racionálních schopnostech (technická a taktická způsobilost). To ví zcela určitě každý normální trenér. Atmosféra v týmu, touha po vítězství, radost ze sportu, absence strachu, pevnost v kritických momentech, zdravé sebevědomí, sebekontrola, motivace. Jak říká pan Jelínek: ,, Naladěnost.”

Kdo leze po skalách, zná slovo morál. Ten dost často rozhoduje o tom, co vylezeš a co ne. Na stěně musíš myslet jen na danou věc, oddat se jí, nebát se a věřit ve své schopnosti. Jinak spadneš i v lehkém kroku. Tolik pojmů a všechno se dá vážně shrnout do jedné zaklínací formulky ,, Je to o hlavě. “ Důležité pro nás trenéry je zjištění, že opakováním této fráze nic nevyřešíme. Od slov k činům je to vždy velmi daleko.

Ten kdo nastavuje hranice, tvoří prostředí pro radost ze sportu, udrží koncentraci dětí a baví své svěřence správným přístupem, jen ten může správně naladit. Začít tedy musíme zas a znovu od sebe. Další otřepanost, jenže v dnešním světě jsou právě ty základní věci opomíjené zdaleka nejvíce. Jestliže jdu na trénink z nutnosti, z povinnosti, se špatnou náladou a nepřipraveným plánem, nemůžu čekat, že se mí svěřenci budou neskonale bavit, užívat si florbal. To ,, naladění “ není otázka jednoho zápasu, jednoho měsíce, je to proces, který je zapotřebí, aby svěřenec miloval svůj sport, aby se mohl rozvíjet a zlepšovat. Je to nastavení hlavy a srdce do rovnováhy. Makám a dřu proto, že ten sport miluji a chci v něm být dobrý, ne proto, že chci vyhrát medaili. Ono to spolu souvisí.

Já osobně nesnáším běhání, nějak mi při něm všechno rychle utíká, radši chodím v přírodě a vnímám. Ale vím, že ve sportu, který dělám, je zapotřebí být dynamický a rychlý. Proto mám rád letní přípravy, tu bolest a vyčerpání. Vím, že mě to posouvá, zlepšuji se, dávám víc branek, tím rozhoduji zápasy, tím vyhrávám sám nad sebou.
To mě naučil táta, pak trenér na hokeji pan Pavel Sedláček. Oni mě uměli naladit pro sport. 
Co když ale rodiče nefungují? Co když trenér hledí jen na výsledky, řve a driluje co se dá? Jak má pak dítě mít rádo daný sport. Kde si má vypěstovat vášeň? Tohle je náš problém, problém trenérů, špatně nastavené priority, nevyváženost.

Přednáška pana Jelínka se mi prolínala v hlavě s filozofií Jaroslava Duška, respektive s knihou Dona Miguela Ruize Čtyři Dohody. Těch propojení tam bylo spousty. Jen pro příklad. První ze čtyř dohod zní : ,,Nehřešte slovem!” Ať už jsem rodič, nebo trenér, nemohu k dětem vysílat neurčité výrazy bez hodnotného obsahu. Často říkáme věci, jenž zní výchovně, zatímco smysl postrádají. Říci svěřenci: ,, Ty se musíš tou hrou bavit, musíš ten sport milovat!” To je jako říci dítěti: ,, Běž do pokoje a vrať se až budeš normální. “ Jak má dítě pochopit, jak se k tomu postavit, co to je milovat sport, co to je normální? My musíme připravit takové podmínky, aby dítě sport milovalo, je jedno jak. Nemohu dítěti říct,, Teď už ale spi” a čekat, že dítě hned usne na povel. Zasnu alespoň světlo, zavřu dveře, ztiším televizi vedle v pokoji..
Oba dva pánové Dušek i Jelínek mluví v podstatě o stejné věci. Začít u sebe.

V přednášce zazněl názor, proč je náš sport (například hokej) na úpadku oproti nedávné minulosti. 
Já jsem dítě zlatých hochů z Nagana, vyrůstal jsem při převratu, rozhodně ne v blahobytu, v jakém žijeme dnes. Sportu jsem se učil po staru. Venku na prolejzačkách, při bendy na náměstí, při fotbale a baseballu v parku u Zámečku, do toho tréninky hokeje, doma s tátou kolečko u žebřin.
Pan Jelínek tvrdí, že dřív nebyli lepší hokejisté, ani trenéři, ale doba byla jiná. Podmínky k milování svého sportu, k odevzdanosti k němu. Nebylo na výběr, nebyl blahobyt, nebyla volnost. 
Já souhlasím. Dnes vyrůstá dítě v pohodlí, rodina má dvě auta, pěšky na tréninky se nechodí. Stráveného času venku také moc není. Svět digitální otupělosti rozhodně sportu nepřidá. Máme mnoho strachu, mnoho norem, mnoho předsudků.
K nám do klubu přijde dítě co neumí většinou ani pořádně běhat, natož lézt po stromech. A my ho chceme hned učit florbal. ,, Když se mi blbě běhá a jsem nemotorný, těžko objevím krásu tohoto sportu v plné míře.” 
Tohle není chyba dítěte, není to vlastně vůbec chyba, taková je dnes doba.
Doba je taková, že chceme výsledky, výhry, body, být nejlepší a být slavný. To vše chceme rychle, zapomínáme však, že bez obětí to nikdy nebude fungovat. Musíme se přizpůsobit změnám ve společnosti a následně i ve sportu.
V zahraničí o tomhle už dávno vědí. Z loňského semináře s panem trenérem Vernerem Ličkou, si pamatuji vyprávění o sportovní metodice mládeže například ve Švédsku.
Tam najeli na systém, kdy dítě od mala aktivně dělá více sportů. Rozvíjí se komplexněji, tvoří se tu malý sportovec, až následně někdy na druhém stupni si vybere, čím se bude zabývat výhradně. Dozajista to má svůj smysl.

Pan Jelínek dost mluvil o zóně komfortu, která je dnes dosti rozsáhlá v závislosti na pokroku a vývoji. Mluvil o tom, jak důležité je tuto zónu opouštět, protože jenom tak se můžeme v něčem zlepšovat. Pořád nás to ale musí bavit. Ve stresu se zlepšení nedostaví. Hodně se mi zamlouvá myšlenka o zbytečnosti trénování ve vytápěných halách, když to podstatné, by mladší děti dnešního světa našli spíše “v lese”. Myslel tím samozřejmě základní rozvíjení pohybového aparátu a adaptace na horší podmínky, jednoduše přirozený zdravý vývoj. Abychom vychovali úspěšného sportovce, musíme vytvořit správné prostředí, oběti nejdřív musíme přinést my, vychovatelé mládeže, následně pak svěřenec. Bez nás jako impulsu, to ale půjde horko těžko.

To hlavní, co jsem si ze semináře odnesl je myšlenka vášně. Pokud chceme aby dítě začalo milovat svůj sport, musíme v něm probudit vášeň. Musí se na tréninky těšit, těšit se na zápasy, na letní přípravu, musí chtít obětovat čas a úsilí. To jestli to tak bude je na nás trenérech a rodičích. Jaké podmínky mu připravíme, jak ho naladíme k tomu být nejlepší sám před sebou!

Když to shrnu, je hrozně hezké slyšet někoho uznalého mluvit o věcech, ke kterým mám celý sportovní život blízko. Jako trenér stále věřím v týmovou myšlenku a v radost ze hry. Jako hráč skoro za zenitem radši hraji zapadlou soutěž s týmem, který mám rád, než se honit za nesmysly někde bez duše. Věřím, že poctivý výkon a velkou věc dokáže udělat každý, nehledě na papírové předpoklady.

A vůbec, jsou daleko podstatnější věci než sport.

 
Nejbližší utkání
Aktuální články
Letní příprava je za dveřmi

V sekci "letní příprava" naleznete tréninkové časy jednotlivých kategorií. 

 
Tréninky během jarních prázdnin

Během jarních prázdnin, tj. v týdnu od 18.2.2019, se uskuteční pouze žlutě podbarvené tréninky. 

 
Tréninky během pololetních prázdnin

Z důvodu pololetních prázdnin se v pátek 1.2.2019 neuskuteční trénink na gymnáziu, tréninky na "šestce" se konají.

 
Ligový turnaj st. žáků ve Štáhlavech
 
Nabídka campů o letních prázdninách v Tatranu
 
Soustředění mládeže
 
Superliga v Plzni
 
Tour de Club
 
Prodej skladových věcí fanshopu
 
KLUBOVÉ FOCENÍ
 
 
TJ Baník Sokolov - kontakt: klub@florbalsokolov.cz RSS